TAM OTOMATİK AKTİF KARBON FİLTRASYON SİSTEMLERİ
6 Mart 2016
SU ANALİZ SETLERİ
6 Mart 2016

TERS OZMOZ CİHAZI

Reverse osmosis metodu kimyasal tuzlara sahip olan yüksek konsantrasyondaki suyun %90-99 oranında arıtılarak saf suya yakın düşük konsantrasyonda su elde edilmesi için kullanılan arıtma teknolojisidir. Osmos farklı iyon derişimlerine sahip olan ve aralarında yarı geçirgen bir membran(zar) bulunan iki çözeltinin iyon derişimlerinin eşitlenmesi olayıdır. Osmotik basınç ile doğal olarak gelişen bu olaya, bir pompa ile ozmotik basınçtan daha yüksek bir basınç uygulandığında işlem ters osmos adını alır ve yarı geçirgen membran sadece saf suyu geçirerek; suyun içerisindeki eriyik halde bulunan organik ve inorganik (tuzlu,acı,yüksek iletkenlik vb.) maddeler, tuzlar,ağır metaller, virüsler ve bakterilerden arındırılır. Reverse Osmos sistemleri suda bulunan gazlar haricinde hemen hemen tüm yabancı maddeleri tutar. Reverse Osmosis, distilasyon gibi diğer geleneksel arıtım işlemlerine göre daha az enerji kullanılır. Deiyonize cihazlarının yaptığı gibi nötrleştirme ve diğer bazı işlemlere tabii tutulması gereken kimyasal atıklar oluşturmaz. Ayrıca, Reverse Osmosis işlemi 24 saat süre ile arıtılmış su üretilebilecek bir sistemdir, rejenerasyon sebebi ile prosese ara verilmesi gerekli değildir.

KULLANIM ALANLARI

HydroTRO (tezgahaltı modeli) ile evlerde ve HydroRO ve HydroRO-Sea serisi modeller ile evsel ve endüstriyel alanlarda kullanılması için tasarlanmıştır. Evlerde içme suyu sağlanmasında, endüstrilerde ise;iletkenliği düşürülmüş, organik ve inorganik kimyasal tuzlardan arındırılmış, ileri kimyasal arıtımı yapılmış özel üretim suları sağlanmasında kullanılırlar. İçme suyu sağlanması,hemodiyaliz sistemleri, buz fabrikaları, içme suyu fabrikaları, laboratuvarda kullanılan suyun arıtımı, elektrik-elektronik endüstrisi, gıda sektörü, deiyonizasyon üniteleri öncesi, ilaç endüstrisi, plastik sanayi, cam sanayi gibi sektörlerde kullanılmaktadır. HydroRO cihazlarımız; düşük iletkenlikli, özel şartlandırılmış veya hassas besi suyu kullanılan tüm endüstrilerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Membran teknikleri gelecekte birçok arıtma proseslerinde daha da sıklıkla kullanılacak ve ağırlığını hissettirecek bir uygulama olarak yerine alacaktır.Membran teknikleri özellikle ultrapure water olarak bilinen su kalitesi ihtiyaçlarını karşılamada gösterdiği başarı neticesinde yönetmeliklere girmiş ve olmazsa olmazlar arasında yer almıştır.Yüzey sularının tarımsal ilaçlarla kirletildiği ortamlarda insan için bu son derece sakıncalı kimyasalları sudan ayrıştırma işlemini büyük bir başarıyla gerçekleştiren bir uygulamadır.Membran tekniklerinin işletme kolaylığı, işletmede kullanılan kimyasalların oldukça azaltması, atık arıtmaya yük olmaması işletmeciler tarafından tercih sebebi olmaktadır.

  • Bazı Uygulamalar:
  • Ters-Osmoz sistemleri
  • Ultrafiltrasyon sistemleri
  • Nanofiltrasyon sistemleri
  • Elektrodeionizasyon sistemleri
  • Mikrofiltrasyo sistemleri

KUYU SUYU REVERSE OSMOSİS SİSTEMLERİ

Yüksek iletkenlik değerine sahip suların arıtımı için dizayn edilmişlerdir. TDS'i 8000'e kadar olan suların arıtımında kullanılırlar. 1 m³/gün'den 1400 m³/gün'e kadar tüketim kapasitelerini tek gövdede karşılayan standart modeller mevcuttur. Daha yüksek tüketim kapasiteleri için projelendirilerek dizayn yapılmaktadır. Sistemlerin dizaynında suyun tam kimyasal analizi ve ön arıtım sisteminin dizaynı çok büyük önem taşır. Sistem komple olarak bir kumanda panosundan yönetilir. Modeller istenildiği taktirde otomatik membran yıkama sistemiyle donatılabilir. Membran dış kapları PVC ve paslanmaz olarak sunulabilmektedir.

DENİZ SUYU REVERSE OSMOSİS SİSTEMLERİ

Deniz sularının arıtımı için dizayn edilmiş modellerdir. TDS'i 50.000'e kadar olan suların arıtımında kullanılırlar. 1 m³/gün'den başlayarak çok yüksek tüketim kapasitelerini tek gövdede karşılayan modellerin projelendirilmesi, dizaynı mümkündür. Sistemlerin dizaynında suyun tam kimyasal analizi ve ön arıtım sisteminin dizaynı çok büyük önem taşır. Sistem komple olarak bir kumanda panosundan yönetilir. Modeller istenildiği taktirde otomatik membran yıkama sistemiyle donatılabilir. Membran dış kapları PVC ve paslanmaz olarak sunulabilmektedir. Deniz suyundan içme suyu elde etme.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir